KIBONTAKOZÓ SZEMÉLYISÉGEK A PLEIN AIR TÜKRÉBEN

A XIX. század azon festőinek példáját követve, akik elhatározták, hogy – szakítva a hagyományokkal – a természetet nem műteremben, hanem ’a szabad levegőn’, ’a szabad ég alatt’ (en plein air) örökítik meg, a Kroó György alapfokú művészeti iskola növendékei augusztusban 6 napon át a sárospataki Kossuth Lajos Internátus ősparkjában tanultak, szemlélődtek, alkottak.

Először szénnel dolgoztak, majd pasztellel, később ecsettel a kezükben ábrázolták a park egy-egy, általuk kiválasztott sétányát, az azokat szegélyező, olykor egészen különös látványt nyújtó fákat, a lombok árnyékában megbúvó padokat – a lélegző természetet és a benne fellelhető, ember alkotta tárgyakat, melyeket a napsugarak tánca ezernyi színnel ékesít fel.

Minden egyes kompozíció magán viseli alkotója kézjegyét: a lírai alkatot sejtető, elmosódó formák, finom, puha színárnyalatok és a határozott, energikus személyiséget tükröző, erőteljes grafitkezelés, az élénk színek és éles kontúrok egyaránt felfedezhetők az ifjú tehetségek plein air képeiből október 9-én nyílt kiállításon, amely igazi meglepetés tárlat.
Mi teszi azzá? Az augusztusi művészeti táborban részt vevő 27 zenész növendék képzőművészeti alkotásainak legjava, melyek bekerültek – méltán – a szemle anyagába.

Mindazok, akik nem lehettek ott a megnyitón, melyen Széll Rita, a Kroó György Zene- és Képzőművészeti Kőbányai Alapfokú Művészeti Iskola igazgatója, Füzesséryné Dudás Eszter brácsaművész-tanár, a sárospataki nyári művészeti tábor vezetője és Tóth Eszter, a képzőművészeti tanszak művész-tanára méltatta a növendékek alkotó munkáját s amelyen Kovács Árpád klarinét tanszakos diák eljátszotta az általa a táborban folyamatosan gyakorolt Bartók-darabot, a 3 csíkmegyei népdalt, a szürke hétköznapok bármelyikén tehetnek egy üdítő szellemi-lelki sétát ’a szabad ég alatt’, melynek színeit, hangulatát a Kroó György AMI Szent László téri épületében rendezett, PLEIN AIR című kiállítás képei lopják be az életükbe.